Peľ
Vedeli ste, že peľ obsahuje v priemere 25% proteínu? A to vrátane 10% esenciálnych aminokyselín. Čo sa týka bielkovín, je dokonca hodnotnejší ako mäso. Aj preto sa s ním stretávame v obchodoch čoraz častejšie.
Odporúčaná denná dávka včelieho peľu je 1 kávová lyžička denne. Peľ sa zapije vodou alebo čajom, najlepšie ráno, približne 15 minút pred jedlom. Aby ste z neho vyťažili čo najviac, nechajte si ho rozpustiť v ústach, prípadne ho poriadne požujte.
TIP: Peľ môžete rozpustiť aj v mede, prípadne si ho dať do jogurtu či do smoothie. Nie každému totiž jeho chuť vyhovuje.
Väčšinou sa užíva peľ po dobu jedného mesiaca a následne sa užívanie na týždeň preruší. Nakoľko obsahuje vysoké množstvo bielkovín, je vhodné znížiť množstvo bielkovín v strave ako takej.
Látky, ktoré včelí peľ obsahuje:
- vitamíny – B komplex (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, čo je kyselina listová, a B12), vitamín A vo forme ß-karoténu, C, D, E a K
- minerálne látky – horčík, draslík, vápnik, železo, fosfor, chlór, mangán a niekoľko ďalších
- enzýmy – až cez 100 rôznych enzýmov
- aminokyseliny – metionín, lyzín, treonín, histidín, leucín, izoleucín, valín, fenylalanín a tryptofán
- sacharidy – glukóza, fruktóza, škrob, celulóza, kys. pyrohroznová a podobne
- tuky – esenciálne mastné kyseliny (kys. linolová, linolénová a arachidonová)
- Včelí peľ je najväčší prírodný antioxidant, aký na svete môžete nájsť. Antioxidanty sú pritom látky, ktoré majú ochrannú funkciu voči poškodeniu ľudského organizmu, napríklad voľnými radikálmi. Spomaľujú taktiež vývoj mnohých chronických ochorení
- Včelí peľ slúži aj ako podporný prostriedok pre imunitný systém. Pomáha predchádzať rôznym infekciám a pôsobí ako prevencia voči chorobám. Chráni pred RTG a rádioterapeutickým žiarením a do určitej miery aj pred škodlivinami zo znečisteného prostredia.
-
Peľ vieme využiť aj pri liečbe mnohých ochorení a rôznych nepríjemných stavov. Sú nimi napríklad:
- chudokrvnosť (anémia) z nedostatku železa či pri silnej menštruácii
- žalúdočné problémy a ťažkosti s trávením
- choroby pečene ako žltačka či cirhóza pečene
- ochorenia kože ako akné, vredy, ekzémy a herpesy
- poruchy spánku a depresie
- cukrovka – napomáha regulovať hladinu glukózy
- zvýšená psychická a fyzická záťaž
- Takisto zlepšuje chuť do jedla, spomaľuje proces starnutia a pomáha proti únave. Mnohým ľuďom dokonca zmierňuje opuchy kĺbov a končatín. Udržiava tak optimálnu telesnú a fyzickú kondíciu a celkovo posilňuje odolnosť organizmu.
- Vďaka tomu, že včelí peľ obsahuje esenciálne mastné kyseliny, je dobrým pomocníkom pri redukcii stresu. Bojuje aj proti nespavosti a pozitívne pôsobí aj v prípade migrén.
- Včelí peľ viete dostať v kombinácii s medom, ale aj samostatne ako sušený peľ. Využíva sa aj na prípravu rôznych kozmetických výrobkov, prípadne si z neho môžete aj sami vyrobiť napríklad prírodnú pleťovú masku.